Wycieczka Gruzja - EMIRtravel

Przejdź do treści

WYCIECZKA

Magia Gruzji

07-14.05.2024


  
Dzień 1.
trasa: +/- 70 km
Po przylocie na lotnisko Kutaisi zostaniecie serdecznie powitani przez naszego pilota*. Razem udamy się do starożytnego miasta Kutaisi, gdzie zwiedzimy centrum miasta, głowny park, Fontannę Kolchidy oraz Biały Most. Kilka chwil na wymianę waluty w kantorze z korzystnym kursem oraz zakupie kart SIM. Następnie odwiedzimy dawny kurort SPA Tskaltubo wraz z kompleksem parkowym oraz zobaczymy fascynujące wnętrza kresowej Jaskini Prometeusza - jednej z najpiękniejszych atrakcji regionu Imeretia. Po powrocie do Kutaisi - zakwaterowanie w hotelu i tradycyjna gruzińska supra z lokalnymi specjałami i napitkami. Będzie to pierwszy i zdecydowanie nie ostatni kontakt z gruzińską tradycją biesiady z pięknymi toastami.  Nocleg w Kutaisi.  
Hotel: Argopalace Kutaisi 3***
poczęstunek w postaci owoców, kawałka serowego placka chaczapuri, butelki wody oraz toastu powitalnego winem.

Dzień 2.
trasa: +/- 170 km
Zaraz po obfitym śniadaniu, wyruszymy na pełne przygód zwiedzanie Gruzji. Zobaczymy górującą nad miastem katedrę Bagrati oraz ruiny zamku królewskiego. Odwiedzimy również kompleks monastyryczny akademii Gelati, dawne centrum rozwoju filozofii, sztuki i religii zbudowane przez wielkiego króla Dawida Budowniczego. Czeka nas dłuższa droga przez przełęcz pomiędzy regionami Imeretii i Kartli Wewnętrznej, poprzedzona chwila przerwy na aromatyczną kawę. Miejscowość Surami, słynąca z podwędzanych chlebków drożdżowych z rodzynkami. Udamy się do stolicy Kartli Wewnętrznej - miasta Gori. Odwiedzimy dziedziniec niesławnego muzeum dyktatora Józefa Stalina oraz park miejski. Zobaczymy również twierdzę Gorisciche górującą nad miastem i dającą do myślenia instalację artystyczną dotyczącą wojny. Wieczorem czeka nas wystawna supra (biesiada) u bliskich przyjaciół, połączona z warsztatami lepienia pierożków chinkali. Na stołach pojawią się dania charakterystyczne dla regionu Shida Kartli. Nocleg w Gori.
Hotel: Elene Guesthause Gori 3***

Dzień 3.
trasa: +/- 180 km
Solidne śniadanie. Wyjazd do regionu Kazbegi słynną Gruzińską Drogą Wojenną. Podczas przejazdu do serca Kaukazu czeka nas wizyta w zabytkowej twierdzy Ananuri nad malowniczym zalewem Zhinvali. W obrębie wiekowych murów znajdują się dwie zabytkowe cerkwie oraz wspaniale zachowane struktury obronne. Chwilę przed przyjazdem do przygranicznej miejscowości Stepancminda odwiedzimy kurort narciarski Gudauri, następnie zatrzymamy się przy punkcie widokowym Panorama, nieopodal przełęczy Krzyżowej (2379 m n.p.m.), gdzie przy dobrej pogodzie roztacza się zachwycający widok na okoliczne góry. Chwila czasu wolnego w Stepancminda, po której wjedziemy na wzgórze Gergeti. Jest to jedno z kultowych miejsc w Gruzji, którego wierzchołka strzeże cerkiew pw. Trójcy Świętej - Cminda Sameba z XIVw. Przy sprzyjającej pogodzie roztacza się stąd zjawiskowa panorama Kaukazu Wielkiego, widać również najwyższy szczyt regionu - Kazbek. Po wspólnych przygodach na Kaukazie zasiądziemy do biesiadnych stołów oraz usmażymy gruzińskie szaszłyki. Nocleg w Stepancminda.
Hotel: GP Rooms Stepantsminda 3***

Dzień 4.
trasa: +/- 190 km
Obfite śniadanie i kilka chwil na głębszy oddech w pięknych okolicznościach przyrody. Odwiedzimy zjawiskowy wąwóz Dariali oraz przygraniczny kompleks monastyrów, następnie czeka nas trekking do wodospadów Gveleti (ok 1,5h). Powrót do miejscowości Stepancminda i odwiedziny w nieodległym Sno, gdzie znajduje się zabytkowa baszta warowno-mieszkalna oraz przejście do zjawiskowej doliny Juta.  Powrót Gruzińską Drogą Wojenną w kierunku stolicy kraju. Wizyta w monastyrze Jvari, ikonicznej budowli dla prawosławia, datowanej na połowę VIw. Ze wzgórza roztacza się piękna panorama na dawną stolicę Mcchetę oraz dorzecza rzek Mtkvari i Aragvi. Tbilisi powita nas kolacją w postaci supry z pokazem tańców narodowych i tradycyjnej muzyki. Nie zabraknie wspaniałych toastów za nasze wspólne przygody na Kaukazie. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w Tbilisi.   
Hotel: Hotel Gremi Tbilisi 3***


Dzień 5.
trasa: +/- 190 km
Śniadanie w hotelu. Naszą przygodę w zabytkowej stolicy Gruzji rozpoczniemy od wizyty w największej na zakaukaziu cerkwi katedralnej pw. Trójcy Świętej - Cminda Sameba, malowniczo ulokowanej na wzgórzu św. Eliasza. Wjedziemy kolejką linową na wzgórze Sololaki i wzniesiemy toast z widokiem na panoramę miasta, pod słynnym pomnikiem Matki Gruzji. Czeka nas spacer w dół wzniesienia, w kierunku historycznej dzielnicy łaźni - Abanotubani. Chwila czasu wolnego, który można spożytkować na wizytę w jednej z klimatycznych, lokalnych kawiarenek. Będziemy kontynuować nasz spacer po starym mieście, odwiedzimy również katedrę Sioni, gdzie znajduje się relikwia krzyża św.Nino oraz najstarszą cerkiew prawosławną w Tbilisi - bazylikę Anchiskhati z początków VIw. Zobaczymy futurystyczny Most Pokoju, następnie udamy się na słynny Suchy Most - największy w kraju pchli targ oraz kultowe miejsce związane z malarstwem. Przespacerujemy się słynną aleją Szoty Rustawelego, gdzie zobaczymy budynek Parlamentu Gruzji oraz plac Wolności. Powrót do hotelu. Kolacja w formie tradycyjnej supry z winem i smacznymi regionalnymi daniami, w restauracji z programem muzycznym. Nocleg w Tbilisi.
Hotel: Hotel Gremi Tbilisi 3***

Dzień 6.
trasa: +/- 230 km
Obfite śniadanie i późniejszy wyjazd. Dzisiejszy dzień przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom wina - odwiedzimy słynny region winiarski Kachetia. Tradycja wytwarzania tego trunku sięga w Gruzji już 6000 lat p.n.e. i jest najstarszą udokumentowaną na świecie! Pierwszym miejscem, które zobaczymy będą zakłady produkcyjne KTW, gdzie czeka nas obszerna degustacja lokalnej produkcji. Udamy się w dalszą podróż w głąb regionu, po drodze zatrzymamy się również, by spróbować lokalnych specjałów. Zwiedzimy odrestaurowany kompleks monastyrów Bodbe oraz grób św. Nino - patronki Gruzji. Z ogrodów klasztornych roztacza się wspaniały widok na całą dolinę rzeki Alazani. Kwadrans później będziemy już w słynnym miasteczku miłości Sighnaghi, gdzie zwiedzimy centrum, park i mury obronne. Zasiądziemy do biesiadnych stołów u zaprzyjaźnionego gospodarza, który godnie nas ugości. Po kolacji pełnej regionalnych dań, domowego wina i toastów wrócimy wieczorem do Tbilisi. Nocleg w Tbilisi.  
Hotel: Hotel Gremi Tbilisi 3***

Dzień 7.
trasa: +/- 270km
Śniadanie w hotelu. Pożegnamy magiczne Tbilisi i udamy się do dawnej stolicy kraju - Mcchety. Zwiedzimy razem odrestaurowane uliczki miasta oraz tysiącletnią katedrę Sweti Cchwoeli. Ten wyjątkowy zabytek jest związany z początkami chrześcijaństwa na świecie oraz był miejscem koronacji i pochówku wielkich władców Gruzji. To dobry moment na zakup pamiątek oraz chwilę odpoczynku przy kawie. Udamy się na zachód kraju, gdzie odwiedzimy starożytne skalne miasto Uplisciche, kolebkę rozwoju cywilizacji w regionie. Po dłuższym spacerze wiekowymi ścieżkami i licznymi jaskiniami kompleksu, czeka nas dalsza droga przez przełęcz, do znanego nam już Kutaisi. Dzień zakończymy pożegnalną kolacją w formie supry, w zaprzyjaźnionym hotelu. Wniesiemy niejeden toast za miłość, przyjaźń, pokój na świecie oraz nasze wspólne przygody. Nocleg w Kutaisi.  

Dzień 8.
trasa: +/- 30km
Wcześniejsze śniadanie. Przed wylotem udamy się jeszcze na lokalny bazar w Kutaisi, gdzie będzie możliwość zakupu lokalnych smakołyków, pachnących przypraw, tradycyjnego wina oraz pamiątek. Transfer na lotnisko w Kutaisi. Pożegnanie z Gruzją i wylot do Polski.
Wróć do spisu treści