Pielgrzymka Bałkany - EMIRtravel

Przejdź do treści

PIELGRZYMKA

Bałkany

07-16.10.2024

  
1 Dzień.
5.00 zbiórka przy Parafii i wyjazd do Sarajewa. Przejazd przez Węgry i Serbię do Bośni -  po drodze krótkie postoje.  Przyjazd do hotelu w Sarajewie kolacja i nocleg.

2 Dzień.
Po śniadaniu zwiedzanie założonego w XV wieku przez Turków Sarajewa - stolicy Bośni i Hercegowiny. Tu przenikają się wpływy kultury zachodniej i orientalnej. Zobaczymy: Meczet Gazi Husrev-beja, kryty bazar, Latinski Most na rzece Miljacka. Przejazd do Mostaru – kolejnej bałkańskiej perełki. Czeka nas spacer po łączącym brzegi Neretwy kamiennym Starym Moście i po orientalnym Bazarze – jednej z najstarszych części miasta. Przejazd do hotelu w rejonie Medugorje. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

3 Dzień.
Po śniadaniu pobyt w Medjugorie: Przejazd w pobliże góry Podbrdo i uczestnictwo w procesji na Górę Objawień, do miejsca pierwszych objawień, w którym Matka Boża przekazała sześciorgu widzącym Orędzie Pokoju. Udamy się również do Niebieskiego Krzyża, ustawionego u podnóża Góry. Msza święta w kościele św. Jakuba lub Kaplicy Adoracji. Poznamy otoczenie świątyni oraz historię parafii. Powrót do hotelu kolacja i nocleg

4 Dzień.
Po śniadaniu – Medjugorie, dalsze uczestnictwo w wybranych uroczystościach ku czci  Matki Bożej. Następnie przejedziemy do miasteczka Blagaj, by zobaczyć klasztor Derwiszów i do „kamiennego“ miasteczka Pocitelj.

Na zakończenie dnia będziemy podziwiać wspaniałe widoki na  Wodospady rzeki Kravica, oazę zieleni i bujnej roślinności. Powrót do hotelu na kolację i uczestnictwo w wieczornych uroczystościach ku czci Matki Bożej.  Nocleg.

5 Dzień.
Po bardzo wczesnym śniadaniu/zamiennie prowiant śniadaniowy wyjazd w kierunku Dubrownika Zwiedzanie chorwackiej perły Adriatyku – legendarnego, pełnego atrakcji i zabytkowych kościołów  miasta.  Zobaczymy: Stare Miasto, Bramę Pile, Fontannę Onufrego, port, pospacerujemy ulicą Stradun. Dla chętnych fakultatywnie rejs wokół Dubrownika gdzie z perspektywy morza zobaczymy to piękne miasto. Powrót do hotelu w Medjugorie kolacja i nocleg

6 Dzień.
Po śniadaniu  wyjazd do Splitu po drodze nawiedzimy sanktuarium chorwackiej Matki Bożej z Lourdes zlokalizowane jest na zboczu gór Biokovo. W miejscowości Vepric. Czas na modlitwę.  Dalszy przejazd do Trogiru, gdzie zobaczymy starówkę, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO,  a wśród nich m.in.: katedrę św. Wawrzyńca, pałac rektorów, loggię miejską, twierdzę Kamerlengo, kościół i klasztor św. Mikołaja. W godzinach popołudniowych przejazd na zwiedzanie Splitu - stolicy Dalmacji. W programie: Riva, bardzo modny deptak, ciągnący się wzdłuż nabrzeża; Stare Miasto z unikalną architekturą kilku epok, jedyny zachowany w całości rzymski kompleks - Pałac Dioklecjana, m.in. z katedrą św. Dujma i świątynią Jupitera. Zobaczymy także inne cenne zabytki znajdujące się poza obrębem murów pałacowych, jak np.: ratusz, kościół św. Benedykta i inne. Po zwiedzaniu czas wolny oraz przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

7 Dzień.
Dalszy przejazd  do Parku Narodowego Plitwickich Jezior – wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO- t jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji Chorwacji. 16 jezior krasowych o niezwykłym kolorze i kaskady spadającej wody przyciągają rokrocznie około półtora miliona turystów.  Nie ma się co temu dziwić bo popularne "Plitvice" to szansa na bajkowy spacer pośród dzikiej przyrody. Po tym spotkaniu z piękną przyrodą przejazd do hotelu na kolację i nocleg w ok. Zagrzebia – stolicy kraju.

8 Dzień.
Po śniadaniu przejazd do tzw. Chorwackiej Częstochowy – nawiedzenie  Sanktuarium w Mariji Bistricy, które stało się narodowym sanktuarium już w 1715 roku. Po modlitwie przejazd w kierunku kraju – powrót na parafię w godz. wieczornych.
Wróć do spisu treści